Taras na dachu w Wilanowie

 

Taras na dachu budynku wielorodzinnego zlokalizowany na warszawskim Wilanowie (miasteczko Wilanów) ma powierzchnię ok. 90 metrów kwadratowych. Ta nieduża przestrzeń podzielona została na dwie części – część wypoczynkową oraz część jadalnianą. Taras na dachu ramowany jest nasadzeniami roślin ozdobnych. Ze względu na warunki techniczne rośliny rosną w pojemnikach – drewnianych donicach, a nie bezpośrednio w substracie.

Część jadalniana tarasu otoczona jest wolnostojącymi donicami wykonanymi z betonu syntetycznego, w których posadzone został trawy ozdobne. Od strony północnej przylega donica z pergolą – zacieniaczem – który porasta clematis (powojnik) o niebieskich kwiatach.

Część wypoczynkowa otoczona jest przez średniej wysokości donice z nasadzeniami bylin i krzewów ozdobnych – między innymi lawenda, lilak  Meyera 'Palibin’ i bukszpan. Wysoka donica z nasadzeniami żywopłotowymi od strony wschodniej pełni funkcję bariery wizualnej oraz osłania przed intensywnymi wiatrami.

Obydwie części zostały od siebie oddzielone drewnianym deckiem oraz donicami ze średniej wielkości krzewami ozdobnymi. Zaprojektowano tu również niewielkie drzewko wielopniowe – brzozę pożyteczną w popularnej odmianie 'Jacquemonta’ – posadzone w donicy o boku 1,8 metra. Donicę pod brzozą wypełnia cieniolubny barwinek. Wszystkie nasadzenia zostały objęte systemem automatycznego nawadniania.

Taras na dachu jest rozświetlany po zmierzchu przez system oświetlenia – reflektorki akcentujące elementy roślinne, niskie wolnostojące oprawy oświetleniowe, niewielkie oprawy typu walk-over wbudowane w deski tarasowe, oświetlenie liniowe typu LED pod stopniami tarasowymi oraz lampiony zamontowane na konstrukcji pergoli.