Zielony dach – Babice

 

Zielony dach w Babicach to nowoczesny styl przestrzeni na dachu budynku jednorodzinnego. Na projektowaną przestrzeń składają się trzy poziomy dachu (dach odwrócony). Na najniższym poziomie znajduje się  jacuzzi wykończone elementami drewnianymi, otoczone tarasem oraz nasadzeniami krzewów ozdobnych.

Przestrzeń wypoczynkową wyższego tarasu stanowi deck z drewna dębowego, trawnik oraz kompozycja roślinna złożona z niskich wielopniowych drzew i roślin okrywowych.  Trawnik na zielonym dachu ramowany jest przez wysokie miskanty oraz murek z betonu architektonicznego, piętrzący substrat dachowy pod nasadzenia traw ozdobnych. Obok tarasu zaproponowaliśmy niewielki ogród wertykalny. Jest to zielona ściana, na którą składają się m.in. gatunki roślin zielnych mających zastosowanie w kuchni.

Na najwyższym tarasie zaprojektowana została kopuła obserwatorium astronomicznego. Dwa zacieniacze „żagle” – osłaniające jacuzzi i część tarasu – chronią przed intensywnymi promieniami słońca. Marynistyczne skojarzenia przywołuje również drewniany reling otaczający przestrzeń dachu oraz bolard oświetleniowy stylizowany na portowy poler. Zielony dach i jego poszczególne elementy są po zmierzchu eksponowane dzięki oświetleniu akcentującemu. Są to między innymi reflektory podkreślającym formy roślinne, liniowe oprawy wbudowanym w podstawę murka i schodów tarasu, oprawy typu walk-over wmontowane w drewno tarasowe z dębiny. Kilka bolardów oświetleniowych wykonanych ze stali nierdzewnej oświetla zatopione w trawniku płyty z betonu architektonicznego oraz sąsiadujące miskanty.

Zielony dach charakteryzuje się również dbałością o detal –  w tym między innymi wykończenia murków z betonu architektonicznego, pochwyty relingów z drewna dębowego wykończone stalą nierdzewną, stal kortenowska jako materiał bolardu stylizowanego na portowy poler.